Ausztiai erasmus szakmai gyakorlat

2024.09.29-10.12.

Iskolánk 15 tanulója és kísérőtanáraik kéthetes külföldi szakmai gyakorlaton vettek részt Ausztriában.

A két hét alatt sok pozitív élményben volt részünk.

Bécs belvárosában volt a szállásunk, ahonnan minden könnyen elérhető volt.

Tanulóink különböző munkahelyekre kerültek, ahol a szakmához kötődő feladatokat láttak el és sok hasznos tapasztalattal gazdagodtak a gyakorlat ideje alatt. Ezek közül kiemelkedett az a program, amely során a Mezőgazdasági Minisztérium Erdészeti Osztályán jártunk és egy előadás keretében megismerhettük az osztrák erdőgazdálkodás legfontosabb jellemzőit. Sok kiváló szakemberrel találkoztunk (pl: Claudia Fetscher erdészeti tanácsadó, Hans Kiessling erdészeti vállalkozó és tanácsadóval), akik segítségével számos erdészeti programon vehettünk részt:

Tanulóink Kiessling úr vezetésével csemetekerteket, erdészeti telephelyeket látogattak meg, ellenőriztek.

Látogatást tettünk továbbá a Lainzer Tiergartenben Claudia Fetscher és Johann Zollitsch vezetésével, ahol megismerkedtünk a bécsi erdők növény- és állatvilágával, környezetvédelmi jelentőségével, és szakvezetéssel megnéztük a fokozottan védett Johannserkogeli őserdőt.

Meglátogattuk továbbá a Haringseeben található bagoly- és ragadozómadár-állomást, ahol érdekes előadást hallhattunk Dr. Hans Freytől szakállas keselyűk életéről.

Sabine Haberhauer bemutatta azoknak a lovaknak a képzését, amelyeket a jövőben lovas közelítésre használnak. Nagyon érdekes volt.

Megismerhettük még a Burik család “Marchfeld-BIO-homoktövis” ültetvényét. Számos terméket gyártanak a gyümölcsből, amit meg is kóstolhattunk.

Végül meglátogattuk Dr. Markus Fink kutatót, aki a ritka vadon élő gyümölcsfajták, illetve a régi regionális gyümölcsfajták megőrzésével foglalkozik. Ezen kívül olyan mediterrán gyümölcs és dísznövény fajták kiválasztását kutatja, amelyek a mi klimatikus viszonyaink mellett is termeszthetők lesznek. Az “Erasmus-program” emlékére két olajfát ajándékozott a soproni iskolának.

A programokon megpróbáltunk olyan kérdésekre válasz találni, mint:

  • Hogyan mérje fel egy erdész kerületének kultútörténeti jelentőségét? Milyen egyéb, az alaptevékenységen kívüli gazdasági lehetőségeket rejt egy erdőkerület az erdész számára? Hogyan mentsük át a múltbéli tudást a jövő számára? – Ezekről a kérdésekről tartott Hans Kiessling úr gyakorlati példákkal illusztrált előadást.
  • A vad gyümölcsök jelentősége a modern erdőgazdálkodásban – Hans Kiessling
  • Christoph Egger –kerületvezető a Duna Nemzeti Parkban bemutatta, hogy milyen hatása volt a közelmúlt árvízének az élővilágra.
  • Klímaváltozás új lehetőségeket nyit meg az erdőgazdálkodók számára. Ennek egyik lehetőségét próbálja Erich Welleschitz városvezető és gazda, aki Marchfelden telepített olajfa ültetvényt. Nagy érdeklődéssel hallgattuk az ötéves ültetvény művelése során nyert tapasztalatait.

Búcsúzásként vendéglátóink grillpartit is rendeztek számunkra. Csak köszönettel tudunk gondolni Claudiára és Hansra.

A szakmai programok mellett megismertük Bécs a belvárosában található nevezetességeket, múzeumokat, jártunk a Práterben. A tanulók egyre magabiztosabban tudták használni Bécs tömegközlekedési eszközeit, az üzletekben, éttermekben a német nyelvet bátran használva tudtak kommunikálni a személyzettel.

Érdekes, hasznos két hetet tölthettünk Bécsben, illetve a város környékén, ahol szakmai szempontból is hasznos programokon vehettünk részt.

Készítette: Molnárné Németh Katalin és Turbók Mónika